AnasayfaÜyelikHaber İhbarFirma RehberiSitene EkleRss

2019-05-13 22:12:40 Toki konutları a. çavundur mahallesinden ayrılacak mı? 2019-05-13 18:40:00 Mansur yavaş; kendi yetkimi kimseye gasp ettirmem 2019-05-13 17:37:58 Mansur yavaş,asfalt katılım paylarını kaldırdı 2019-05-12 18:06:29 Başkan demirbaş; huzurevinde annelerin gününü kutladı 2019-05-12 17:12:23 Çubuk devlet hastanesi deneme tahtası mı? 2019-05-11 16:43:10 Yavaş talimat verdi maaşlar 7 bin tl'yi geçmeyecek 2019-05-11 15:49:29 Ankara büyükşehir belediye meclisi 40 gündem maddesi ile toplanıyor 2019-05-10 00:49:25 Çubuk kaymakamı sezer, şehit aileleri ile iftarda buluştu

Üniversite inşaatı hızla yükseliyor

ÇUBUK
23 Kasım 2014 Pazar 14:14:40

 

 

  ÜNİVERSİTE İNŞAATI HIZLA YÜKSELİYOR

Ankara’nın 5. Devlet Üniversitesi olacak Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nin kampüs alanında inşaat çalışmaları başladı.

Üniversite inşaatının başlaması bölgede gayrimenkul fiyatlarını da artırdı. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde inşaatın başlaması ilçe halkı tarafından büyük sevinçle karşılandı.

1402 yılında Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt ile Timur arasında yapılan Ankara Savaşı´nın meydana geldiği Esenboğa Mahallesi’nde bulunan alanda, Yıldırım Beyazıt´ın adını yaşatacak dev bir üniversite kampüsü kuruluyor.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapılan ihaleyle İzka İnşaata yaptırılan inşaatın 1. Etabında, 2 adet Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, laboratuvar binası, kafeteryalar, kampüsün çevre düzenlemesi, açık basketbol ve tenis sahaları bulunacak.

Selçuklu mimarisi örnek alınarak tasarlanan kampüsün birinci etabında yaklaşık 80 bin metrekare kapalı alan bulunacak ve Mayıs 2015’de tamamlanması planlanıyor.

Üniversite inşaatının başlaması bölgede gayrimenkul fiyatlarının artmasına neden olurken, ticari anlamda da hareketlilik yaşanmasını sağladı.

İnşaat hakkında bilgi veren İzka İnşaat Genel Koordinatörü Yasin Sezer, “İnşaatımız toplam 80 bin metrekare kapalı alana sahip Yıldırım Beyazıt Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, laboratuvar, spor alanlarının oluşacağı arkamda bulunan inşaat bütün hızıyla devam etmektedir. İnşaatı yaklaşık 2015 yılının 5’inci veya 6’ıncı ayında teslim etmeyi düşünüyoruz.

Planlamamız bu şekildedir. 2016 yılından itibaren de öğrencilerin burada eğitime başlayacağını biliyoruz” dedi.  Yaşanan gelişmelerin bölgeyi olumlu yönde etkilediğini anlatan

Gayrimenkul Uzmanı Mehmet Akdemir,(EMLAK CENTER) “Az ileride gördüğünüz arazilerin çoğu bizim arazimiz veya 4 köye ait toplamda 3 bin 500 metrekare olan arazidir. Buraya bir üniversite kuruluyor, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi. 1402 Ankara Savaşı’nın burada olması hasebiyle büyüklerimiz lütfetti bu konumu değerlendirmek istediler. Ankara’nın 5. büyük devlet üniversitesinin kampüsü burada 3 bin 500 arazi üzerine kuruluyor. Bunun yanında 500 dönümlük arazide ağaçlandırılarak kampüse dahil edilecek bir alan var. Karşımız zaten havaalanı, arazi komple Esenboğa Mahallesi imarını ve arkada köylerin arazisini kapsayacak şekilde oluyor. Buraların metrekare fiyatları normalde tarımsal arazi fiyatından 10-15 TL’den 200 TL’nin üzerine kadar metrekare fiyatları arttı. Bunun gelişimin ve artışını ileriki yıllarda daha da çok olacağını düşünüyoruz. Artı bizim ilçemize Çubuk’a çok büyük faydası ve getirisi olacağını düşünüyoruz. Burası her türlü ulaşımla ve metroyla da birleştikten sonra bunun Ankara’ya da çok büyük katkısı olacağını, Esenboğa’ya katkısı olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.  

Esenboğa mahallesinde gayrimenkul işiyle uğraşan Satılmış Ezandemir(ÜNALLAR EMLAK), fiyatların çok fazla arttığını ve artmaya da devam edeceğini söyledi.

 Ezandemir, "Buranın yerlisiyim. Bundan iki yıl önce buraya üniversitenin yapılacağının kesinleşmeden buradaki tarım arazinin metrekare fiyatları tarım arazilerinde 10 ila 15 TL arasındaydı. Ama şuanda üniversite yapılmaya başladıktan sonra tarım arazilerinin metrekare fiyatı 100 ila 200 TL arasında değişmeye başladı. Bunun vatandaş olarak bize çok getirisi oldu. Öncesinde üniversiteye gelen cadde üzerinde Esenboğa’da hiç yeni bir yerleşim yeri yoktu. Şuanda müteahhitlerimiz girmeye başladı., dükkanlar, daireler yapılıp satılmaya başladı. Doğal olarak rağbet çok olduğu için yatırımcı bu bölgeyi tercih ettiği için, (çünkü Ankara’ya 16 – 17 kilometre bir mesafede, havaalanına 5-6 kilometre bir mesafede) yapılan üniversite doğal olarak herkese bir rant sağladı. Bu yatırımcıya olsun, köylüye olsun, burada iş yapan esnafa olsun, marketçisine olsun herkese bir menfaat sağladı” şeklinde konuştu.  

SELİM SAĞLIK  ÜNALLAR EMLAK

Bölgeden genellikle memur kesimin emlak talebi olduğunu kaydeden bölge esnaflarından Selim Sağlık ise, “Buraya genellikle rağbet askeri ve sağlık bakanlığı personelleri gibi memur kesimlerinden oluyor. Memurlardan ufak bütçeli, büyük bütçeli müşterilerimiz sürekli gayrimenkul almak için geliyorlar. Yatırım amaçlı sürekli gelen müşterilerimiz var. Her bütçeye hitap ediyoruz, her bütçeye uygun arsa tarla mevcut. Ankara’nın hemen hemen en büyük üniversitesinden biri olacak, ODTÜ’ye kafa tutacak bir üniversite olacak ve yaklaşık 40 bin kapasitede öğrencisi olacak. Bu 40 bin kapasiteli öğrencide burada büyük bir şehirleşemeye sebep olacak” şeklinde konuştu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook'ta Paylaş
Bu Haber 4260  kez okunmuştur.  Editör refik bayram
Haber Çubuk -Üniversite inşaatı hızla yükseliyor / 2014-11-23 14:14:40
Yorum ekle Bu haberi yazdırmak için tıklayınız

Yorum Yaz
Yorumlar
Kayıtlı yorum bulunamadı
Diğer Haberler

Çubuk-Ankara özel Toplu taşıma araçlarından memnunmusunuz.
Evet
Hayır

Aktif Ziyaretçi         : 11
Bugün toplam         : 4661
Toplam ziyaretçi     : 5026284

ANKARA

Nöbetçi eczane girilmemiş