AnasayfaÜyelikHaber İhbarFirma RehberiSitene EkleRss

2018-12-13 15:27:42 Şükrü acıelma ; projelerimizle geliyoruz 2018-12-11 17:46:29 Yetkililer her an düşebilirsiniz 2018-12-11 17:26:01 Leman esre meclis üyeliği müracaatını yaptı 2018-12-11 15:47:16 Kaza geliyorum diyor 2018-12-11 15:37:21 İyi parti ilçe yönetimi açıklandı 2018-12-05 13:14:29 Esnafa siftah parası mhp'den 2018-12-04 17:49:14 Hizmet aşkıyla yanan a. adayları 2018-12-04 17:04:28 Mhp'de gözler ali çankaya'ya çevrildi

Rektör doğan; çubuk'a sağlık eğitim merkezi açılacak

yILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ
13 Ocak 2014 Pazartesi 16:59:14

 

Çubuk’a Sağlık Eğitim Merkezi açılacak

 

 

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Çubuk'ta Sağlık Eğitim Merkezi açmaya hazırlanıyor.

Gazi Üniversitesi Çubuk Yerleşkesi’nin bulunduğu yaklaşık 400 dönümlük alana, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi tarafından açılacak Sağlık Eğitim Merkezi için çalışmalar başladı.

Yerleşkeyi istedikleri Gazi Üniversitesinden olumlu cevabın geldiğini söyleyen Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, nisan ayından önce devir gerçekleşirse kapasite ve bölümleri bakımından Türkiye'nin ilk Sağlık Eğitim Merkezi'ni Çubuk'ta açacaklarını belirtti.  

Sağlık Eğitim Merkezi'nin ilçeye her konuda büyük bir katkı vereceğini anlatan Doğan, şunları söyledi:

"Biz ilçedeki yerleşkeyi ilçe halkının da istifade edebileceği bir alan haline getirmek istiyoruz. Bunun için ilk etapta hem ilçenin ekonomisine katkı verecek hem de Türkiye'nin alanında en büyük ihtiyacını karşılayacak, Sağlık Eğitim Merkezi'ni açmayı planladık. Yaklaşık 5 bin öğrencinin eğitim göreceği merkez olacak. İki yıllık meslek yüksekokulu şeklinde olacak sağlık eğitim merkezi içerisinde fizik tedavi rehabilitasyonu, mamografi teknikerliği, odyometrik teknikerliği, acil tıp teknikerliği, radyoloji teknikerliği test ve kalibrasyon gibi bütün tıbbi cihazların yapılabileceği, öğrencilerin stajlarının da aynı merkezde görebileceği büyük bir merkez olacak. Yani sağlıkla ilgili yaklaşık 22 meslek dalının eğitileceği bir sağlık eğitim merkezine haline getireceğiz. Sağlık bilimleri fakültemizin de bünyesindeki öğretim üyelerinin görev alacağı büyük bir merkez hedefliyoruz."

Türkiye'de sağlık personelinin, alanında uzmanlaşması noktasında çok büyük ihtiyaç olduğuna dikkati çeken Doğan, yeni kanunla sağlık meslek liselerinin hemşire yetiştirme fonksiyonu da sona ereceğini hatırlatarak, "Sağlık meslek liseleri bundan sonra hemşire yardımcısı, ebe yardımcısı ve sağlık bakım teknisyenleri yetiştirecekler. Bunların bir üstü pozisyonu olan sağlık personeli ile ilgili teknikerlik düzeyini veya uygulama düzeyinde ki meslek branşlarını artık sağlık eğitim merkezleri tarafından yetiştirilecek. Şu an da istihdamı en rahat olan branşlar Çubuk’ta yetiştirilecek. Bu konudaki eğitime Türkiye’nin genel ihtiyacı var ve Yıldırım Beyazıt Üniversitesi olarak bizim de bu konuda güçlü bir kapasitemiz var. Biz bu ihtiyaç nedeniyle sağlık eğitim merkezini kurmak istiyoruz" diye konuştu. 

Öğrencilerin staj konusundaki ihtiyaçlarının bir kısmını merkezde kurulacak laboratuvarlarda bir kısmının da şimdilik çevredeki hastanelerde karşılanacağını kaydeden Doğan, gelecekte Yıldırım Beyazıt Üniversitesinin hastanesini de Çubuk’ta kuracaklarını ifade etti. İlçe merkezinde yaklaşık bin kişilik öğrenci yurdunun da hazır olduğunu belirten Doğan, "Şu anda önümüzde tek sorun Gazi Üniversitesinin alanı kısa zaman içerisinde üniversitemize devretmesi bulunuyor. Devir bir an önce yapılırsa biz hemen programların açılması ile ilgili başvurumuzu YÖK’e yapacağız" diye konuştu.

İlçede İslami İlimler Fakültesinin yerleşkeye kurulması beklentisi olduğunu hatırlatan Doğan, fakültenin Esenboğa Mahallesi'ndeki merkez kampüsünde kurulacağını ifade etti.

Facebook'ta Paylaş
Bu Haber 1879  kez okunmuştur.  Editör refik bayram
Haber Çubuk -Rektör doğan; çubuk'a sağlık eğitim merkezi açılacak / 2014-01-13 16:59:14
Yorum ekle Bu haberi yazdırmak için tıklayınız

Yorum Yaz
Yorumlar
Kayıtlı yorum bulunamadı
Diğer Haberler


Çubuk-Ankara özel Toplu taşıma araçlarından memnunmusunuz.
Evet
Hayır

Aktif Ziyaretçi         : 10
Bugün toplam         : 2812
Toplam ziyaretçi     : 4382311

ANKARA

Nöbetçi eczane girilmemiş