Engelliler dernek kurdu

  

İlçedeki Engelliler dernek kurdu. 

İlçedeki engelliler dernek kurdu. İlk ziyaretleri de Başkan Özden’e oldu. Engellileri Belediye girişinde sevgi ve hoşgörüyle karşılayan Özden, ziyaretten son derece memnun olduğunu belirterek, engellilere önce yer sonra da elinden gelen her türlü desteği vereceğini söyledi.

 

Başkan Özden, “engelliler başımızın tacı.. Tabii ki onların sorunları bizim sorunlarımız. Engelli arkadaşlarımız derneklerinin kamu yararına dernek kapsamında olduklarını söylüyorlar. Onların görüşlerine katılıyorum. Ama bu konuda bir araştırma yaptırıyorum. Yer konusunda da bir araştırma yaptırıyorum. Engellilerin hayatlarını kolaylaştırma amacıyla çalışmalar yapıyoruz. İlçedeki kaldırımları ve sinyalizasyonları onların faydalanacağı şekilde dizayn etmeye çalışıyoruz. Sizlere hemen hemen her konuda en iyi hizmet ve hizmetleri vermek için İnşaat Mühendisi Akif Çiftçi, sosyal ve kültürel konularda ise müdürlerimiz Aysel Neşeli ve Ahmet Karakuş gibi arkadaşlarımız gerekli çalışma ve araştırmaları yapacaklar.

 

Sizlerle ilgili projelerimiz oldu. Yarın da olacak. Bu konuda AB projelerimiz var. Sizinle ilgili konularda biz her zaman varız. Sizle ilgili her konuda destek vermeye varız.  Engelliler ile ilgili kaldırımlar yaptık, asansörler yapıyoruz. Bundan dolayı erişim kolay olduğu için bu binaya daha kolay geldiler. Engellilerle ilgili yaptıklarımız var. Yeterli mi derseniz, kesinlikle yeterli değil.. Çünkü engelliler hizmetlerin en güzeline layıktır” dedi.

 

Engelliler Derneği Yönetim Kurulu Sekreteri Uğur Çevik yaptığı açıklama da “Çubuk Engelliler ve Engelli Dostları Yardımlaşma, Eğitim ve Kültür Derneği” kamu yararına bir dernektir.

 

Derneğimiz, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm ortopedik engellilerin eğitim, sağlık ve sosyal ihtiyaçlarına katkı da bulunarak yaşam kalitesini artırmak amacıyla kurulmuştur. Bünyesinde toplanan engelli vatandaşlar için din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmaksızın gerekli tüm çalışmaları yapar.

Dernek, engelliler için yapılacak çalışmalarda ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapar. Engellilerin ruhen ve bedenen kendilerine yeterli gücü kazandırabilmeleri için eğitici, birleştirici ve tedavi edici çalışmalarda bulunur. İş sahaları ve atölyeler açıp gerekli eğimi sağlayarak bedensel engellileri tüketici pozisyonundan üretici bir birey konumuna getirerek topluma kazandırmayı hedefler. Engelli arkadaşlarımızın da üretkenlikleriyle ülke kaynaklarından eşit pay almalarını sağlar.


Kendi üyeleri başta olmak üzere tüm engellilerin hak ve taleplerinin savunucusu, aynı zamanda takipçisi olmak, kimsesiz ve yardıma muhtaç engellilerin rehabilitasyonlarını sağlamak, ortopedik engelliler için gerek araç gereçleri temin etmek, maddi ve manevi yardımda bulunarak onlara ve ailelerine destek olmak derneğimizin öncelikleri arasındadır.

 

Derneğimiz sadece engelli bireylere yönelik çalışmalar yapmakla kalmayıp aynı zamanda gençlik alanında çalışmaları da üstlenecektir. bu çerçevede AB projeleri, gençlik hakları ve bir çok sertifikalı eğitimleri ücretsiz olarak gerçekleştirecektir. Bu  bağlamda eğitmen arkadaşlarımız mevcuttur.

 

YER SORUNU ÇOK ÖNEMLİ


Derneğimize yer edinir edinmez faaliyetlerimize hemen başlayacağız. O yüzden yer konusu şu aşamada fazlasıyla önem arz etmektedir. bu konuda basta belediyemiz olmak üzere bütün herkesten yardım bekliyoruz. Sosyalleşmeden yoksun olan ilçemizde engelli bireyler ve engelli dostlarımızla bir şeyler başarma konusunda yola çıkmak bizim ve Çubuk halkı adına büyük bir adım ve örnek bir davranıştır. Bu konuda herkesten destek bekliyoruz. Herkesin birer engelli adayı olduğunu hatırlatıp ' Gelin birlikte bu engelleri kaldıralım' diyor ve herkesin bu taşın altına elini koymasını bekliyoruz” dedi.

 

Dernek şimdilik en büyük sorunu yer.. Başkan Özden, yer konusunda bir araştırma yapacaklarını destek konusunda ise, ellerinden gelen her türlü yardımı yapacaklarını söyledi. Yer (dernek binası) ve diğer konularda ilgili birim amirlerine emir ve talimatlar verdi.

 

Sebahattin Horoz başkanlığındaki geçici yönetim kurulu: 

baskan yardımcıları : Fatma Yılmaz, Mete Esen,

muhasip              : Hakan Bilici,

Sekreterler            : Uğur Çevik, Volkan Bilici,

üye                          : Cemil Delikara’dan oluşmaktadır.

habercubuk.com sitesinden 23.09.2019 tarihinde yazdırılmıştır.