29 ekim cumhuriyet bayramı kutlandı

 Çubuk’ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları

Cumhuriyetin 94. yılı, tüm yurtta olduğu gibi Ankara'nın Çubuk ilçesinde de coşkuyla kutlandı.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 94. yılı, Çubuk ilçesinde çeşitli etkinliklerle kutlandı. Kutlamalar Kaymakamlık makamında sabah saatlerinde yapılan bayramlaşma ile başladı.

Daha sonra tören alanına geçilerek saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve Kaymakam İbrahim Çenet ile Belediye Başkanı Tuncay Acehan halkı ve öğrencileri selamlaması ile devam etti.

Kaymakam Çenet, Cumhuriyet Bayramı dolayısı ile yaptığı konuşmasında, edebiyata intikal etmiş olan, Cumhuriyetimizin banisi ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve onun silah arkadaşlarını minnet, şükran ve rahmetle andıklarını söyledi.

Türkiye’nin son yıllarda küresel güçler tarafından tehdit altında olduğunu ifade eden Çenet, bunun en son örneğini 15 Temmuz’da yaşandığını kaydederek, şunları söyledi:

’’Küresel güç aktörleri demokrasi ve insan hakları gibi ulvi yaklaşımları veya bölgesel terörizmi, nükler silah varlığını bahane ederek sınır aşan müdahalelerde bulunduğu görülmektedir. Bunun son örneğini Kuzey Afrika’da ve bölgemizde görmekteyiz. Bugün hala Irak ce Suriye’de sürdürdüğü ve terör örgütleri üzerinden vekaleten yürüttüğü bölgesel savaşlar devam etmektedir. Milyonlarca insan evinden barkından olmuştur. Vatansız kalmıştır. İşte bölgenizde yürütülen ve zaman zaman da etrafımızda terör devletçikleri kurma çabalarının hedefinde Türkiye bulunmaktadır. Çünkü, 2050 perspektifleri hazırlayan günümüzün sistemik güçleri, gelecekte ortaya çıkması kuvvetle muhtemel bölgesel bir güç Türkiye’yi görmekte ve bunu önleme gayretindedirler. Ülkemize karşı yapılan kirli planların son örneği 15 Temmuz darbe girişimi olmuştur. İçimizde, bizimle aynı vatandaşlığı paylaşmalarına rağmen iş birlikçilik yapanlar; cebir ve şiddet kullanarak meşru yönetimimizi ortadan kaldırmak istemişlerdir. Cumhurbaşkanımızın, hükümetimizin ve TBMM’nin doğrudan hedef alındığı hain darbe girişimine aziz milletimiz; yeni bir kuvai milliye ruhuyla izin vermemiştir.’’

Çenet’in konuşmasının ardından sırayla Çubuk Anadolu Lisesi öğrencilerinden Feyzullah Kahraman ‘İşte bu bayrak’, Şeyma Gülay ‘Bugün’ ve Esma Can, ‘15 Temmuz’ adlı şiirleri okudular.

Şiirlerin okunmasından Ankara Kulübü Derneği Çubuk Şubesi Seymen ekibinin hazırladığı gösteriler izleyenler tarafından uzun süre alkışlandı.

Cumhuriyetin 94 yılı anısına düzenlenen çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere hediyeleri ve madalyaları kaymakam Çenet, Başkan Acehan ve Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Yıldırım tarafından verildi.

Yıldırım Beyazıt Çubuk Anadolu Lisesi'nin okul bandosu eşliğinde ilçede bulunan okulların düzenlediği geçit töreni vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi. Bandoda ise bu yıl bir ilk yaşanarak başörtülü bir bando majörü yönetti.

İlçedeki Cumhuriyet kutlamaları tören geçişi ile sona erdi. Daha sonra protokol üyeleri ve öğrenciler hatıra fotoğrafı çektirdi

 

habercubuk.com sitesinden 16.12.2018 tarihinde yazdırılmıştır.