Soba, berberler ile bir araya geldi

    Çubuk Belediye Başkanvekili Halil Soba, Çubuk Belediyesi Zabıta Müdürü Orhan Ünal, Çubuk Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanvekili Salih Koçak ve ilçede bulunan berberler ile bir araya gelerek sorunlarını dinledi.

 

Çubuk Belediyesi Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde Çubuk Belediyesi Zabıta Müdürü Orhan Ünal, Çubuk Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanvekili Salih Koçak ve ilçede bulunan 55’e yakın berber işletmecileri ile bir araya gelen Başkanvekili Soba, esnafın sorunlarını ve taleplerini dinledi.

Çubuk'ta bulunan tüm berberlerin pazar günleri kapalı olduğunu hatırlatan Soba, vatandaşların berberlerin Pazar günü açılması konusundaki taleplerini esnaflara iletti. Her zaman vatandaşların istek ve taleplerini dinlediklerini vurgulayan Soba, önemli bir şeylere karar vermeden Belediye Başkanı olarak aynı zamanda konunun muhataplarını da dinlediklerini belirtti. Soba, esnafları dinlemek ve birlikte çözüm yolları bulmak için bir araya geldiklerinin altını çizerek şunları söyledi:’’Ben yok biz varız anlayışı çerçevesinde halkımızla, esnaflarımızla, meslek odalarımızla ve sivil toplum kuruluşlarımızla hizmetlerimize yön veriyoruz. Halka rağmen değil halk odaklı faaliyet ve hizmetler yapmaya çalışıyoruz. Sizlerle ilgili vatandaşlarımızdan gelen talep ve istekleri biliyorsunuz ve bu konuda burada tüm berberlerimizle ve sizleri temsil eden odanızla birlikte tartışacağız ve çoğunluğun isteğine göre çözüm yolu bulacağız’’ diye konuştu.

İlçede 55 berber esnafının olduğunu belirten Çubuk Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanvekili Salih Koçak, Şubat 2007 tarihinde aldıkları ortak karar sonucu Pazar günü kapatma kararı aldıklarını ifade etti. Berber esnafının da hafta da bir gün dinlenmeye ihtiyacı olduğunu vurgulayan Koçak, esnaflarının sabah 08:00’den gece 24:00’e kadar çalıştıklarını hatırlattı. Bu çalışma temposuna hiçbir insanın sosyal ve fiziki olarak dayanamayacağının altını çizen Koçak, sözlerine şöyle devam etti:’’ Berberlerinde bir ailesi var. Çocuklarıyla ve aileleriyle onlarında ilgilenmesi gerekiyor. Bırakalım Pazar günleri de tüm çalışanlar gibi berberlerde dinlensinler. Esnafımız halkımıza hafta içi ve cumartesi dahil gece 24:00’e kadar hizmet ediyor. Vatandaşlarımızdan gündüz çalışan akşam, akşam çalışan gündüz hizmetlerimizden yararlana bilirler’’ dedi.

Daha sonra esnaflarında tek tek söz alıp görüşlerini bildirdiği toplantıda, Başkanvekili Soba tarafından Pazar günü açık olup olmaması konusunda oylama yapıldı. Oylamada salonda bulunan 55 berber işletmecisinin tamamı Pazar günü kapalı olmaları konusunda oy kullandılar. Berberlerin kararlarına saygı göstermek gerektiğini ifade eden Soba, Pazar günü berberlerin kapalı olmasına devam edileceğini belirtti.

 

habercubuk.com sitesinden 23.09.2019 tarihinde yazdırılmıştır.