AnasayfaÜyelikHaber İhbarFirma RehberiSitene EkleRss

2019-03-26 12:40:06 Hakseverden mektup var 2019-03-26 12:11:19 Ak parti sevgi yürüyüşü ile gönüllere dokunuyor 2019-03-22 15:07:17 Baki demirbaş basın mensupları ile bir araya geldi 2019-03-20 11:37:05 Büyük ankara mitingine davet 2019-03-18 23:54:34 Çubuk'lular mansur yavaş'ı yalnız bırakmadılar 2019-03-18 19:10:38 Mansur yavaş; istediğiniz tuzağı kurun allah'ın da bir hesabı var 2019-03-18 18:28:48 Karagöl astım ve termal hotel,futbol sahaları projesi 2019-03-18 18:01:46 Çanakkale zaferinin 104. yılı törenlerle kutlandı

Çubuk'un geleneksel mutfak kültürü bir kitapta toplantı

ÇUBUK
11 Ekim 2014 Cumartesi 16:16:38

 

ÇUBUK’UN GELENEKSEL MUTFAK KÜLTÜRÜ BİR KİTAPTA TOPLANDI

 Çubuk'ta mahalli yemek kültürünün ilk kitabı, Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan’ın destekleriyle basıldı.

Türk Halk Bilimi Uzmanı Sevim Aydos tarafından hazırlanan ve Çubuk Belediyesi Başkanı Tuncay Acehan’ın destekleriyle bastırılan 'Çubuk İlçesi Geleneksel Mutfak Kültürü' adlı kitabın dağıtımına başlanıldı.

Yöreye özgü ev yemekleri, yemek tarifleri, doğumdan ölüme kadar törenler ve yemek gelenekleri, yemek üzerine halk inançları, mutfak kültürünün manileri, bilmeceleri, atasözleri ve deyimlerinin verildiği kitaptan ilk etapta bin 500 adet basıldı.

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen festivalde ilk defa görücüye çıkan 'Çubuk İlçesi Geleneksel Mutfak Kültürü' kitabı, uluslararası arenada büyük beğeni topladı. İçerik olarak, Çubuk’un mutfak tarihi, mutfak kültürü, mutfak kültürünün tarihsel gelişimi, Çubuk’ta tarım kültürü, çorbalar, salatalar, etli yemekler, zeytinyağlılar, hamur işleri, sebze yemekleri, içecekler, tatlılar kategorisi olarak bölümlerden oluştuğu bildirildi.

Çubuk’un yemek kültürünün, ilk defa kitap haline getirilmesinin kendilerine nasip olduğunu söyleyen Başkan Acehan, eserle ilçenin zengin mutfak kültürünün gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde ulaşmasının sağlanacağını belirtti.

Türk Halk Bilimi Uzmanı Sevim Aydos tarafından uzun emekler verilerek hazırlanan eserin önemli bir kaynak olacağına inandığını kaydeden Başkan Acehan, şunları söyledi:

“Ankara’nın ve Çubuk’un tanıtımında, damak tadı ve kültürü olarak biz de varız mesajını vermekte olan bu eser, gelecek kuşaklara sağlıklı bir şekilde ulaşmış olacaktır. Çubuk geleneksel mutfak kültürü, çok uzun bir geçmişe dayanan tarihsel birikimin sonucu olup, farklı kültürlerin buluştuğu ve kaynaştığı zengin bir mutfak kültürüdür. İlçemizi tanımayanlara kitap gerçekten kendi sahasında önemli bir kaynak olacaktır. Tarihle bağlantılı olarak hazırlanan ‘Çubuk Mutfak Kültürü’ ilçemiz için ben çok faydalı olacağına inanıyorum. Bundan sonraki nesillere en azından mutfak kültürümüzü başarılı bir şekilde aktaracağını ve mutfak mirasımızın korunacağını düşünüyorum. Kendisine de huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Eline sağlık diyorum. İnşallah hocamdan bundan sonraki kültürel çalışmalarda

Aydos, sözlerine şöyle devam etti:

“Çubuk’un bütün köylerini tek tek dolaştım. Çok ilginç anılarımız oldu. Örneğin, bizi pazarlamacı zannedenler oldu. Elektrikle ilgili problemlerini söyleyenler, belediyeden zannederek sağlıkçı olup tansiyon ölçtürmek isteyenler oldu. Tabi köpeklerle karşılaşıp onlardan korktuğumuz zamanlar da oldu. Misafirperver halkımız çok güzel karşıladılar. Yemek kültürünü bizzat gösterdiler, yemekler ikram ettiler. Yaklaşık 5 yıl süren çalışmamızda bazı köylere 3-4 kez gittiğimiz oldu. 192 sayfalık eserimizde ilginç yemeklerde var. Bunlardan kavut ve uhut yemeği en ilginçlerindendir. Örneğin uhut yemeği bugün doktorlar kanseri önleme konusunda tedavide ikincil tedavi olarak önerildiğini biliyoruz. Eskiden bu yemek yapılıp yeniliyormuş. Buğdayı çimlendirerek yapılan bir tatlı türü var. Eskinin şerbetleri, çörekler, börekler ilginç olarak onları söyleyebilirim. Çok eski yemeklerden ballı yumurta var mesela balla yapılmış yumurta çok fazla bilinmeyen bir yemektir.”

 

Facebook'ta Paylaş
Bu Haber 1615  kez okunmuştur.  Editör refik bayram
Haber Çubuk -Çubuk'un geleneksel mutfak kültürü bir kitapta toplantı / 2014-10-11 16:16:38
Yorum ekle Bu haberi yazdırmak için tıklayınız

Yorum Yaz
Yorumlar
Kayıtlı yorum bulunamadı
Diğer Haberler

Çubuk-Ankara özel Toplu taşıma araçlarından memnunmusunuz.
Evet
Hayır

Aktif Ziyaretçi         : 13
Bugün toplam         : 3880
Toplam ziyaretçi     : 4785402

ANKARA

Nöbetçi eczane girilmemiş