AnasayfaÜyelikHaber İhbarFirma RehberiSitene EkleRss

2019-07-18 16:45:30 Başkan demirbaş tır şoförünü ödüllendirdi 2019-07-18 16:16:17 Satranç fedarasyonu başkanı baki demirbaş'i ziyaret etti 2019-07-12 12:22:03 7 kişi tutuklandı 2019-07-11 14:17:44 İlk turşu başkan baki demirbaş'tan 2019-06-20 22:11:08 Çubukspor başkanlığına lokman kılıç getirildi 2019-05-30 01:00:57 Festival istişare toplantısı yapıldı 2019-05-30 00:29:28 Başkan demirbaş bir ilke imza attı 2019-05-28 23:54:03 Yükselenkoleji şehit ailelerine iftar verdi

Acehan; bardağın dolu kısmı var, boş kısmı var

ÇUBUK BELEDİYE BAŞKANI
29 Mart 2018 Perşembe 18:45:32

 

ACEHAN BARDAĞIN DOLU KISMI VAR, BOŞ KISMI VAR

                   

Çubuk Belediye Başkanı Tuncay Acehan yerel basın mensupları ile bir araya geldi. Toplantıya belediye başkan yardımcıları Zeki Metin, H. Hüseyin Karakuş,basın mensuplara, Ahmet Yalçın, Şuayip yaman,Selahattin Keser,Refik Bayram,Müfit Onbaşı, Hüseyin Yiğiner katıldı.

 

Acehan basın mensuplarına yaptığı açıklamada” geçmiş toplantılarda olduğu gibi bu toplantıda hizmet dökümü yapmayacağım.Dört yılı tamamladık. Bardağın dolu kısmı var, boş kısmı var. Yapabildiklerimiz var, yapamadıklarımız var.

Ulaşım sıkıntısı var. Mahalle statüsüne geçen   yerleşim yerlerinden göç var.

Tarımsal üretim düşmüş durumda. Kışlacık, Y.Elveren, Kuruçay ve Akkuzulu’dan başka tarım yapan yok. Bu gidişle tedbir alınmazsa mahalle olan köylerde kimse kalmayacak. Üretim 4 kat azaldı. Ova mahallelerde hiç kimse değeri düşük diye buğday ekmiyor. Alternatif ürünler bulmak lazım. Gençlerimizin gözü toprakta değil. Okusunlar ama, 500 yıllık tarım alanlarını değerlendirsinler.

 

KANUNU UYGULAMAK ZORUNDAYIZ

Başkan Acehan imar ile ilgili yaptığı açıklamada ise kanunu uygulamak zorundayız dedi. 3194 sayılı imar kanununa göre imar olmayan yerde yapı yaparsan kaçak yapı diyor. Şu ana kadar ancak 4 mahallemizi tapuya kavuşturduk. 73 mahallede imarla ilgili çalışmalar devam ediyor.

 Büyükşehirde imar zor gidiyor. Biz 30 yıl daha Karadana, Kuruçay’daki vatandaşımıza ev yapamazsınız diyeceğiz.

  2004 yılından önce böyle değildi. Evini ahırını çiftliğini yapabiliyordu. Ama şimdi taş, taş üstüne koyduğunda elimizi kolumuzu bağlıyor. Kanunun uygulamak zorundayız.

 Çankaya’nın bir sokağı ile Uluağaç’ta yapılan kaçak yapıda uygulama aynı. Son aldığımız nüfus sayımında küçülmeyen mahalle yok. Hızlı bir göç var, en büyük sorun bu . Bunu çözmek içinde imar konusunda bir düzeltme gerekiyor.

AHMET  YALÇIN” Büyükşehir olması tamamen siyasidir. Çankaya’daki oyu telafi edebilmek için Çubuk’un büyükşehire dahil edilmesi siyasidir. Bu sorunlar göz önüne alınmamıştır. Çubuk açısından vahim bir durum.

6360 sayılı kanuna bir madde eklensinbüyükşehir belediyesi ve ilçe belediyesi tarafından imara kavuşturulmamış alanlarda özel idare döneminde yapılan şartlar uygulansın ,bunu eklesinler vatandaş mağdur olmasın.

   Bakın Koyunbaba barajında köprünün bir tarafı  Çubuk’a bağlı Oymide mahallesi  büyükşehire bağlı, köprünün karşı tarafı Çankırı’ya bağlı Karamusa köyü. Karamusa tarafında vatandaşlar baraj kenarına villa tipi evler yaparken, Oymide tarafında vatandaş büyükşehire bağlı olduğu için bir şey yapamıyor. Bunu vatandaşa anlatamıyorsun.

Arazi toplulaştırma ve büyükova  projesi uygulaması 2017 ocak ayında kanun hükmünde kararname ile yayınlandı. Bu konuda da tarım bakanlığına itirazlarımız var.

 Arazi toplulaştırma 2005 yılında çıktı. Ama, yeni uygulanmaya başladı. Bu bütün Türkiye’de uygulanıyor. Ocak ayında 12 mahallede toplulaştırma ile ilgili ihale yapıldı. 2020 yılında tamamlanmış olacak. Bunu destekliyorum.

Selahattin Keser:  Çubuk’ta imar durumu nedir?

Acehan:  Yeni imar açmayı düşünmüyoruz. Esenboğa bölgesinde biz şu anda 550 bin kişinin yaşayabileceği  bir imarı hazırladık. Kızılca,, Yıldırım Beyazıt 1. ve2. Bölge (üniversitenin arkası) buraların  imar revizyonu yapılacak.

 Atatürk mah. 1. Etap bir haftaya kadar askıya çıkacak. Üç aya kadar tapuları dağıtılacak. Burada hazineye ait yerler var onları halletmeye çalışıyoruz.

İmar çalışmalarını yapan firmaya paraları ödenmemiş. Firma işleri parası ödenmediği için yapmamış. Biz firmaya olan birmilyon üçyüzbinliralık borcu ödedik ve buraların imar planlarını tamamladık.Para ödenmediği için buraların imarları 3 yıl boşuna beklemiş.

Selahattin Keser: vatandaş inşaat yapabilmek için bürokrasi ile uğraşıyoruz. Yeni yapılan bazı binalarda sıkıntı olduğu, tabla betonlarının 12 cm olması gerekirken 8 cm olduğu şikayetleri var. Belediye çalışanlarının iş takibi yaptığı söylentileri var?

Acehan: 395 personelle görevi devraldık. Biz bunu 365 personele düşürdük. Parklara güvenlik koyduk. Biz adama iş değil,işe göre adam aldık.

Selahattin Keser: İstisnalar Hariç

Acehan: İstisnalar kim?

Kimseye kaçak yapı konusunda imarda iltimas geçmiyoruz.

Selehattin Keser: Belediyenin ne kadar borcu var?

Acehan: Hamam ve Pazaryeri inşaatı iller bankasından kredili yapılıyor. Bittiğinde 14 milyon borcumuz olacak. 7 yıl içerisinde ödenecek şu anda SGK’ya 34 milyon yapılandırma yaptık. 4 milyon ASKİ’yi var onu mahsuplaşıyoruz.

 Kasamızda şu an 7 milyon paramız var. Bundan sonrada diğer inşaatlarımız için 20 milyon belediyenin ödeyeceği var. Bunu da karşılayacağımızı umut ediyorum.1 Ocak 2016’dan bugüne kadar 27 aydır SGK; Emekli Sandığı ve vergileri her ay ödüyoruz, hiç aksatmadık.86 yılından bu yana hiç ödenmemiş.Yapılandırma 12 yıl. 2 yıldır ödeniyor. İller bankasından kesiliyor. Ayda 300 bin lira SGK ve vergileri ödüyoruz. 265 bin lirada yapılandırmaları ödüyoruz.

Pazar alanı haziran ayının sonunda tamamlanacak. Barboros mahallesindeki  lojistik bir ay sonra bitecek. Hamam eylül ayında belediye hizmet binası 2018 aralık ayında tamamlanmış olacak.

  Acehan bir soru üzerine yeni belediye binasına aday olsamda olmasam da  seçimden önce geçmeyeceğim. Seçimden sonra otururuz dedi.

Facebook'ta Paylaş
Bu Haber 1092  kez okunmuştur.  Editör refik bayram
Haber Çubuk -Acehan; bardağın dolu kısmı var, boş kısmı var / 2018-03-29 18:45:32
Yorum ekle Bu haberi yazdırmak için tıklayınız

Yorum Yaz
Yorumlar
Kayıtlı yorum bulunamadı
Diğer Haberler


Çubuk-Ankara özel Toplu taşıma araçlarından memnunmusunuz.
Evet
Hayır

Aktif Ziyaretçi         : 8
Bugün toplam         : 1610
Toplam ziyaretçi     : 5326731

ANKARA

Nöbetçi eczane girilmemiş